Busy September Weekend

One of the consequences of this year’s lockdowns is that we’ve had to hold one round from each league on a Saturday, and the Tower Insurance DTL League is no exception.

DTL League, Round 5

The fifth round of the Tower Insurance DTL league was held at Meary Veg, Santon, on Saturday afternoon with 17 competitors taking part in near ideal conditions.

The leader after the first round were Phil Ward and juniors Joe Faragher and Arran Wade with 71 points with Arran hitting all 25 targets in his round. In the second round in C class Orry Watterson finished in third place on 118 with Alan Wright taking second place on 119 but taking C class with 129 points was Will Rand. In B class Stan Cross was third on 134 with junior Joe Faragher taking second place on 136 with veteran Jack Clague in first place in B on 137.

Third place in A class went to Mark Riley on 136 ,in second place on 145 was Phil Ward who hit a straight but it was not enough as junior Arran Wade took the high gun and A class by hitting a perfect 25/75 in his second round for a final total of 146.

Results

A Class

  1. Arr Wade (J) (50 / 146)
  2. P Ward (49 / 145)
  3. M Riley (47 / 136)

B Class

  1. J Clague (47 / 137)
  2. J Faragher (J) (46 / 136)
  3. S Cross (46 / 134)

C Class

  1. W Rand (44 / 129)
  2. A Wright (41 / 119)
  3. O Watterson (41 / 118)
DTL Winners: A Wright, J Clague, P Lowe, P Ward, B Faragher, Arr Wade (J), O Watterson, J Faragher (J), W Rand

English Skeet League, Round 5

On Sunday the fifth round of the Colin Bowen Memorial English skeet league was held with 23 competitors taking part in ideal conditions.

The leader after the first round was Stan Cross with a 25 straight, in equal second place on 24 were Rachael Bowen Matthews and Paul Mihailovits, followed by John Moore,Will Rand and Peter Kelly on 23. At the end of the second round Alan Wright and Barry Jones were in equal third place in C class with 30 points with Orry Watterson taking second place on 34 but the winner of C class with 38 points was Nicky Barnett.

Peter Kelly was third in B class with 44 points with Irene Stockil taking second place on 45 with Will Rand taking B class with 46 points. In A class we had a tie for second place between John Moore and Mark Barnett on 47 points with Mark hitting a straight in his second round but the overall winner of A class and highgun on the day was Rachel Bowen Matthews with 49 points with Rachel also having a straight in her second round.

Results

Class A

  1. R B Matthews (L)(49)
  2. M Barnett (47)
    J Moore (47)

Class B

  1. W Rand (46)
  2. I Stockil (L)(45)
  3. P Kelly (44)

Class C

  1. N Barnett (L)(38)
  2. O Watterson (34)
  3. B Jones (30)
    A Wright (30)

Ten shooters carried on to a 100 targets and once again Rachael Bowen Matthews was the winner on 94 with Jeff Corkill and Will Rand in equal second place on 93 followed by Paul Mihailovits on 92.

English Skeet (50) Winners: I Stockil, M Barnett, R Bowen Matthews, J Moore, N Barnett, P Kelly, O Watterson

Double Trap, Olympic Skeet

DTL League, Round 4

The fourth round of the Tower Insurance DTL League was held at Meary Veg, Santon, with 21 competitors taking part in near ideal conditions.

The leader after the first round was Mike Walker with 71 points, in second place on 69 were Stan Cross and Alan Wright with Peter Kelly and Ted Kermeen next on 67 and making up the top six were Jack Clague and Brian Faragher on 65.

After the second round Mark Barnett finished in third place in C class on 115 with Rob Marshall taking second in C on 124 but winning C class with 126 points was Alan Wright. Giulio Fabrizio was third in B class with 128 points but we had a tie for first place between Stan Cross and junior Joe Faragher on 132 points.

We also had a tie for third place in A class between junior Arran Wade and John Moore on 133 points, one point ahead on 134 in second place was Peter Kelly but taking the high-gun and a class with 142 points was Mike Walker.

Results

A Class

  1. M walker (48 / 142)
  2. P Kelly (46 / 134)
  3. J Moore (47 / 133)
    Arr Wade (J) (45 / 133)

B Class

  1. J Faragher (J) (45 / 132)
  2. S Cross (45 / 132)
  3. G Fabrizio (44 / 128)

C Class

  1. A Wright (43 / 126)
  2. R Marshall (44 / 124)
  3. M Barnett (40 / 115)

ABT League, Round 5

In the afternoon the fifth round of the Sadler Agricultural Supplies ABT League was held and the winner was Alan Wade with a well shot 48 but only one behind on 47 were Stan Skinner and Mike Walker with Phil Ward in forth place on 46 followed by Robert Watterson in fifth place on 45 and making up the top six was Peter Kelly on 44. The handicap winner was Orry Watterson with 57 points.

Results

High Gun

  1. A Wade (24, 24 = 48)
  2. M Walker (23, 24 = 47)
    S Skinner (23, 24 = 47)

Handicap

  1. O Watterson (32, 25 = 57)

Olympic Skeet, Round 5

Also taking place was the fifth round of the Manx Petroleum’s Olympic Skeet League and the winner was Stan Cross with 35 points, in second place on 32 was junior Ted Davis with another junior Joe Faragher in third place on 31. We had a tie in the handicap section between Brian Faragher and Giulio Fabrizio both on 59 points.

Results

High Gun

  1. S Cross (17, 18 = 35)
  2. T Davis (J) (14, 18 = 32)
  3. J Faragher (J) (14, 17 = 31)

Handicap

  1. G Fabrizio (29 + 20 = 49)
    B Faragher (26 + 23 = 49)
S Cross, W Rand, A Wade, O Watterson, S Skinner, M Walker

Parsons Crowned ABT Champion

2021 ABT Manx Championship

The IOM ABT Championship was held at Meary Veg, Santon, kindly sponsored by Sadler Agricultural Supplies with Field and Range sponsoring the junior section. 14 competitors took part in near perfect conditions.

The leader after the first round was Alan Wade with 24 points with Neil Parsons, Peter Kelly, Mark Riley and Mike Walker in equal second place on 23. We had a tie for first place after the second round between Alan Wade and Neil Parsons on 47 with Mark Riley in third place on 46 followed by Mike Walker on 44 with Robert Watterson next on 43 and making up the top six were Peter Kelly and Phil Ward on 42.

Neil Parsons was in the lead on his own after round three with 70 points two ahead of Alan Wade and Mark Riley on 68 with Rob Watterson in fourth place on 67 followed by Mike Walker in fifth place on 65 and making up the top six were Phil Ward and Peter Kelly on 63. After the fourth and final round Arran Wade  Phil Ward finished in sixth place on 85 with Peter Kelly taking fifth place on 87, Mark Riley was fourth on 90 but we had to have a shoot off for second and third place between Rob Watterson and Alan Wade who both tied on 91 with Alan taking second place with a 23 to Roberts 22. This only left Neil Parsons to claim the IOM ABT championship with a score of 92 – well done Neil!

Results

High Gun

  1. N Parsons (23, 24, 23, 22 = 92)
  2. A Wade (24, 23, 21, 23 = 91 + 23)
  3. R Watterson (21, 22, 24, 24 = 91 + 22)
  4. M Riley (23, 23, 22, 22 = 90)
  5. P Kelly (23, 19, 21, 24 = 87)
  6. P Ward (19, 23, 21, 22 = 85)

Juniors

  1. Arr Wade (J) (14, 15, 19, 23 = 71)
Manx ABT Championship: P Fabrizio, P Ward, A Wade, M Riley, M Walker, N Parsons, S Craine, R Watterson, A Wright, O Watterson, Arr Wade (J), J Moore

Three Days of Clays round off August

It was another busy week end at Meary Veg with no less than four competitions taking place.

English Sporting

First up was the fifth round of the Suntera Global Sporting League on Bank Holiday Friday morning with sixteen competitors taking part in near ideal conditions. The joint leaders after the first stand were Peter Kelly and junior Michael Cross with perfect 10’s, in third place on 9 was Dave Corlett . Cross maintained his perfect start by clearing the second stand as well to have a running total on 18 with Kelly in second place on 16 followed by Dave and Rob Corlett on 15. Cross was still in the lead after stand three on 21 with Rob Corlett and Kelly now in equal second place on 17.

It was status quo after stand four with Cross on 28 followed by Kelly and Corlett on 24. With another perfect score on 10 on stand five Cross stretched his lead to 6 with a running total on 38, in second place now on 32 was John Moore with Corlett and Kelly in equal third place on 31. After the sixth and last stand Alan Wright was second in C class on 25 with lady shooter Nicky Barnett taking the class prize with 26 points.

Will Rand finished in third place in B class with 35 points with John Moore taking second place on 37 with Rob Corlett claiming first place on 38. Alan Wade was third in A on 38 with Dave Corlett taking second place on 39 but the overall winner by five points was junior Michael Cross with 44 points.

Results

A Class

  1. M Cross (J) (44)
  2. D Corlett (39)
  3. A Wade (38)

B Class

  1. R Corlett (38)
  2. J Moore (37)
  3. W Rand (35)

C Class

  1. N Barnett (L) (26)
  2. A Wright (25)
English Sporting Winners: D Corlett, N Barnett, A Wade, M Cross, J Moore, R Corlett and A Wright

Pro Sporting

In the afternoon of the Bank Holiday Friday the fifth round of the Dave & Pam Corlett Pro Sporting League was held with 17 competitors taking part again in near ideal conditions.

The leader after the fist lay out was Alan Wade with 24 points followed by Paul Mihailovits, Peter Kelly and junior Michael Cross on 23 with Brian Faragher next on 22 and making up the top six was Rob Corlett on 21. At the end of the second layout Alan Wright was once again in second place in C Class with 20 points with Nicky Barnett taking the class prize on 23.

Peter Kelly was third in B class with 36 points with Brian Faragher taking second place on 38 but with a well shot 43 Paul Mihailovits was the B class winner. Dave Corlett and John Moore were in equal third place in A class on 35 points with Stan Cross taking second place on 37 but winning A class and the overall winner with 44 points was Alan Wade.

Results

Class A

  1. A Wade (J) (44)
  2. S Cross (37)
  3. J Moore (35)

Class B

  1. P Mihailovits (43)
  2. B Faragher (38)
  3. P Kelly (36)

Class C

  1. N Barnett (23)
  2. A Wright (20)
Pro Sporting Winners: P Mihailovits, D Corlett, A Wade, S Cross, B Faragher, N Barnett, and P Kelly

English Skeet

The next competition was the forth round of the Colin Bowen Memorial English Skeet League which also had the Cesar Leonetti handicap cup up for grabs.

The leader after the fist round was B class shooter Ted Kermeen with the only 25 straight of the round, we then had six shooters tying for second place on 23. In the handicap section Barry Jones was in the lead on 29 points with Ted Kermeen in second place on 28 and half a point back in third place on 27.5 points was junior David Cowin.

After the second round Barry Jones finished in third place in C class with 32 points, in second place on 33 was Nicky Barnett with Steven Rand taking the class prize with 41 points. In B class Madeleine Simpson and David Cowin were in equal third place on 44 with Peter Kelly taking second place on 45 courtesy mainly to having a straight in his second round. The winner of B class was first round leader Ted Kermeen on 48 which was also equal High Gun.

John Moore and Paul Mihailovits were in equal third place in A class on 47 and were also had a tie for first place between Stan Cross and Giulio Fabrizio on 48. In the handicap section for the Leonetti Handicap Cup we had a three way tie for second place between Ted Kermeen, Steven Rand and Barry Jones on 54 points but taking the cup with 55 was junior David Cowin.

Results

Class A

  1. S Cross (48)
  2. G Fabrizio (48)
  3. J Moore (47)
    P Mihailovits (47)

Class B

  1. E Kermeen (48)
  2. P Kelly (45)
  3. D Cowin (J) (44)
    M Simpson (L) (44)

Class C

  1. S Rand (41)
  2. N Barnett (33)
  3. B Jones (32)

Handicap

  1. D Cowin (44 + 11 = 55)
  2. E Kermeen (48 + 6 = 54)
    S Rand (41 + 13 = 54)
    B Jones (32 + 22 = 54)
English Skeet Winners: P Mihailovits, G Fabrizio, S Cross, N Barnett, J Moore, E Kermeen, S Rand, D Cowin, P Kelly, B Jones, and M Simpson

Sporting Medley

The final competition of the Bank Holiday weekend was the club’s Sporting Medley sponsored by  Juan Cowley, and saw nineteen shooters taking to the stands in dry but cool conditions.

The leader after the first layout of Super Sporting were veteran Dave Corlett and juniors Michael Cross and  David Cowin on 17 followed by Will Rand and junior Arran Wade on 16 and making up the top six was Mark Barnett on 14.

The next layout was English sporting and we had a new leader in junior David Cowin on 41 with Michael Cross in second place on 40 followed by Dave Corlett in third place on 38.

The final layout was Pro Sporting  and at the end Orry Watterson finished in third place in C class on 37 with Alan Wright taking second place on 42 but winning C class with 54 points was David Cowin.

Arran Wade and Mark Barnett finished equal third in B class on 50 points, one point ahead on 51 in second place was Brian Faragher with Will Rand taking B class with 55 points. Peter Kelly finished in third place in A class on 44 with Alan Wade and Dave Corlett in equal first place on 57 but the Sporting Medley Champion for 2021 went to junior Michael Cross with 58 points – well done Michael!

Results

High Gun

  1. M Cross (J) (58)

Class A

  1. D Corlett (57)
  2. A Wade (57)
  3. P Kelly (44)

Class B

  1. W Rand (55)
  2. B Faragher (51)
  3. M Barnett (50)
    Arr Wade (50)

Class C

  1. D Cowin (J) (54)
  2. A Wright (42)
  3. O Watterson (37)

Teams

  1. A Wade
    W Rand (112)
  2. B Faragher
    D Cowin (J) (105)
  3. D Corlett
    A Wright (99)
Sporting Medley Winners: P Kelly, W Rand, Arr Wade, A Wade, D Corlett, M Cross, D Cowin, B Faragher, O Watterson, and A Wright

Riley Strong for League Weekend

Tower Insurance DTL

It was another busy Sunday at Meary Veg, Santon, with three competitions taking place. First up was the third round of the Tower Insurance DTL League with 14 shooters taking part in nice dry calm conditions. The leader after the first round was John Moore with a 25/73 straight, in second place on 72 was junior Arran Wade with Mark Riley and Mike Walker next on 71 followed by Alan Wright, Peter Lowe and Rob Corlett all on 65.

At the end of the second round Allana Wade was in second place in C class with 95 points but taking C class 121 points was Rob Marshall. We had a tie for second in B class between Rob Corlett  and Giulio Fabrizio on 127 points but taking B class with 129 points was Peter Lowe.

In A class Mike Walker was third on 141 with junior Arran Wade taking second place on on 142 but top of the class with a fifty straight for 145 points was Mark Riley.

Results

A Class

  1. M Riley (50 / 145)
  2. A Wade (J) (48 / 142)
  3. M Walker (48 / 141)

B Class

  1. P Lowe (44 / 129)
  2. G Fabrizio (43 / 127)
    R Corlett (45 / 127)

C Class

  1. R Marshall (43 / 121)
  2. All Wade (J) (L) (36 / 95)

Manx Petroleum Olympic Skeet

In the afternoon the fourth round of Manx Petroleum’s Olympic Skeet League was also held which had the Parkinson Highgun cup up for grabs. The leader after the first round was veteran Peter Fabrizio with 17 point followed by son Giulio and junior Joe Faragher on 15.

After the second round we had a three way tie for third place between Ted Davis, Brian and Joe Faragher on 27 in second place on 29 was Giulio Fabrizio but turning back the years in first place  was Peter Fabrizio  with 33 points which also earned him the Parkinson Highgun Cup.

Results

  1. P Fabrizio (33)
  2. G Fabrizio (29)
  3. B Faragher
    J Faragher
    T Davis (27)

Sadler Agricultural ABT

The final shoot of the day was the fourth round of the Sadler Agricultural Supplies ABT League. In equal first place after the first round were Mark Riley and Arran Wade on 22 with Stan Skinner in third place on 21 with Peter Lowe in fourth place on 20. At the end of the second round Arran Wade was in third place on 37 with Stan Skinner repeating his first round score of 21 to take second place on 42 but the winner with 44 points was Mark Riley.

Results

  1. M Riley (44)
  2. S Skinner (42)
  3. A Wade (37)
Round Four Winners: G Fabrizio, All Wade (L)(J), Arr Wade (J), M Riley, M Walker, P Lowe, R Corlett