Manx Sporting Championship

Parsons on Point for 2021

The Sadler Agricultural Supplies IOM Sporting Championship was held at Meary Veg, Santon, with 26 competitors taking part in near ideal conditions. A testing course of twelve stands greeted the competitors, shot in two laps of six with singles, report pairs, instant pairs and trailing pairs.

The leader at the half way stage was Alan Wade with 40 points. In second place on 39 was Dave Corlett with Neil Parsons in third on 38. Nigel Moffatt was fourth on 37 followed by John Moore in fifth place on 36 and making up the top six were Ben Richards and Jack Kneen on 35.

At the end of the second lap Nicky Barnett was the winner of C class with 41 points and also took second place in the ladies section, with first going to Corina Moffatt on 50. Arran Wade was second in the junior class with 62 points but Joe Faragher just beat him by one point for the junior prize scoring 63.

In B class a shoot-off was required to find out who claimed second place between Jack Clague and George Davies who both scored 66, Jack was the  winning of the shoot off scoring 7 to Georges 5. The winner of B class was John Moore on 71 . We also had a three way tie for the runners up spot in A class between Nigel Moffatt, Alan Kinrade and Jake Keeling, all on 72 with Alan coming out on top hitting 9 to Jakes 7 and Nigel’s 5. The winner of A class with 73 points was Alan Wade.

Third place overall went to Ben Richards on 74 with Dave Corlett taking the runners up spot with 75 points but the new IOM Sporting Champion for 2021 is Neil Parsons with 77 points – well done Neil!

Results

Overall

  1. N Parsons (77)
  2. D Corlett (75)
  3. B Richards (74)

Ladies

  1. C Moffatt (50)
  2. N Barnett (41)

A Class

  1. A Wade (73)
  2. A Kinrade (72 + 9)
  3. J Keeling (72 + 7)
  4. N Moffatt (72 + 5)

B Class

  1. J Moore (71)
  2. J Clague (66 + 7)
  3. G Davies (66 + 5)

C Class

  1. N Barnett (L) (41)

Juniors

1st J Faragher 63
2nd Arr Wade 62

Next week on Saturday afternoon is the third rounds of the Sadler Agricultural Supplies ABT and the Manx Petroleum’s Olympic skeet league then on Sunday is the Crowe Morgan English skeet GP over 125 targets.

Sporting Champions: N Barnett (L), J Moore, J Faragher (J), A Wade, A Kinrade, N Parsons, D Corlett, C Moffat, Arr Wade (J), J Clague

Sunday Sporting Spectacular

English Sporting League

The third round of the Suntera Global Sporting League was held at Meary Veg, Santon, with 29 competitors taking part in near ideal conditions.

Stand one proved difficult with no one cleaning it and four shooters even on 6; Marty Kneen, Jack Clague, Dave Lally and Steven Craine. Marty Kneen was in the lead on his own after stand two on 16 with Rob Corlett next on 15 followed by eight shooters on 14. Kneen was still in the lead after stand three on 20 with Dave Corlett, Ben Richards and George Davies next on 18.

Kneen maintained his lead after stand four having a running total of 28 to Dave Corlett’s 26 in second place with Peter Kelly and George Davies tying for third place on 25. It was all change after stand 5 with Corlett taking the lead on 35 to Kneen’s 33 in second place with Paul Mihailovits now in third place on 32. After the sixth and final stand Dave Corlett was high gun and first in A class with 44 points, Kneen was second on 42 and Mihailovits third on 41.

In B Class junior Arran Wade was first on 40 with George Davies and Jack Clague in equal second place on 39. Lady shooter Nicky Barnett was the winner of C class with 33 points, followed by Alan Wright on 32 with juniors Allana Wade and David Cowin in equal third place on 29.

Results

Class A
  1. D Corlett (44)
  2. M Kneen (42)
  3. P Mihailovits (41)
Class B
  1. Arr Wade (J) (40)
  2. G Davies (39)
  3. J Clague (39)
Class C
  1. N Barnett (L) (33)
  2. A Wright (32)
  3. D Cowin (J) (29)
    All Wade (L) (29)

Pro Sporting League

In the afternoon the third round of the Dave and Pam Corlett Pro Sporting League was held with 24 shooters taking part.

The leader after the first layout was that man again Dave Corlett with 24 points, in equal second place on 23 were Paul Mihailovits and unclassified Jack Kneen on 23  followed by Alan Wade and John Moore on 22 with Ben Richards, Rob Corlett and Jack Clague on 21. After the second layout was shot Ben Richards was the overall winner and A class winner  hitting 23 for a winning total of 44, in second place on 43 was Alan wade with Marty Kneen third on 40, Jack Kneen who was unclassified beat his Dad Marty scoring 42 points – one more shoot Jack and you will get a classification.

In B class Paul Mihailovits was the winner on 43 with Brian Faragher second on 41 and Rob Corlett third on 39. Nicky Barnett was once again C Class winner on 28 points with Allana Wade and Alan Wright in equal second place on 25.

Results

Class A
  1. B Richards (44)
  2. A Wade (43)
  3. M Kneen (40)
Class B
  1. P Mihailovits (43)
  2. B Faragher (41)
  3. R Corlett (39)
Class C
  1. N Barnett (L) (28)
  2. All Wade (L) (25)
    A Wright (25)
English Sporting Winners A Wade, P Mihailovits, A Wright, G Davies, Rachael Duncan (Sponsor), J Clague, D Corlett, M Kneen, N Barnett (L), A Wade (J)

Hospice 2021 Chairman’s Report

Successful 11th Annual Charity Shoot

A full house of 72 competitors took to the stands on bright clear day at Meary Veg, Santon, for the IOM Clay Pigeon Shooting Club’s annual Hospice Charity Shoot which is now in its eleventh year and has raised over £25,000 to date.

All 2021 Hospice Medals

This year’s shoot for the team event is handicapped based on the best three scores of the five stands shot. All class prizes are based on actual scores.

The first squad was out at 09:00 with Juan Cowley setting the pace for high gun with 45 points. In squad two we had a PB with James Davis former radio presenter beating his PB by one scoring eight points and with his handicap was in the lead for the handicap gold medal. Squad three saw two father and daughters teaming up to form a team in John and Darcy Bateson along with Mike and Kate Atkinson who set the score to beat in the team section with 186 points.

The 11:30 squad saw Rosalie and Richard Beaumont along with Tracey and Davy Jones taking to the stands with Davy claiming the high ground scoring 22. The 12:30 squad was entered from Hospice with Jamie Murphy, Liz Drummond, David Drummond and Callum Mills with Jamie being top dog with 32 points. The 1pm squad saw another two families taking part in the Kneen’s John, Richard and Kate along with the Fabrizio’s Peter and Giulio who would figure in the final results later on.

The 13:30 squad saw some big hitters taking part with Neil Parsons taking the lead in the high gun section with 46 pipping Juan Cowley’s score that had stood since 09:00 but it didn’t last long as junior Michael Cross who was in the same squad beat it with a score of 47. Also in this squad was Stuart Cilliers who was taking part for the first time and scored 17.

The 2pm squad was another entry from Hospice with juniors Charlie and William Muggan teaming up with Clare and Nick Kayzer finishing with a team total of 65.

The final squad at 2-30 was the Collister family Bill, John, David along with James Mylchreest with his Dad David taking part also for the first time. David finished with a combined score of 48 in the handicap section which tied for first place with James Davis and John Bateson so count back was needed to decide the medals with James taking the gold medal by just over a point with John taking the silver and David the bronze.

It was a close run thing in the team event once all the handicaps had been added in with the bronze medals going to David Mylchreest, Chris McCabe, Peter and Giulio Fabrizio with 185 points, taking the silver medals with 186 points were the two father and daughter pairings of Darcy and John Bateson along with Mike and Kate Atkinson. The winners of the gold medals were Stan and Michael Cross, Neil Parsons and Alan Kinrade with a score of 188.

At the conclusion of the event the medals were presented by Ann Mills CO of Hospice IOM.

I would like to thank are main sponsors, The NFU Mutual for sponsoring the medals, Harrison and Garrett for the burgers ribs etc Robinsons for the fruit and veg, British clay company for suppling the clays and last but not least Lisa and Kevin for putting on a marvellous buffet.

Also, a big thank you must go to all that helped in anyway in setting up, officiating, competing and most of all in making it a very enjoyable day.

Final Results

Seniors

  1. N Parsons (46)
  2. J Cowley (45)
  3. S Cross (44)

Veterans

  1. J Moore (45)
  2. D Corlett (44)
  3. A Hayes (43)

Juniors

  1. M Cross (47)
  2. J Faragher (41)
  3. A Wade (37)

Ladies

  1. N Barnett (35)
  2. A Wade (28)
  3. A Callister (26)

Novices

  1. J Collister (34)
  2. D Collister (34)
  3. J Murphy (32)

Handicap

  1. J Davis (48 + 12)
  2. J Bateson (48 + 10.4)
  3. D Mylchreest (48 + 9.4)

High Gun

  1. M Cross (47)

Team Handicap

  1. S Cross
    M Cross (J)
    N Parsons
    A Kinrade (188)
  2. J Bateson
    D Bateson (J) (L)
    M Atkinson
    C Atkinson (J) (L) (186)
  3. D Mylchreest
    C McCabe
    G Fabrizio
    P Fabrizio (185)
Hospice 2021 Team Event: N Parsons, S Cross, Hospice CEO Anne Mills, M Cross (J)

Hot Competition at Ballaneven

Wade and Corlett Battle it Out

The annual Ballaneven Side by Side Championship sponsored kindly by John & Richard Kneen was held on Tuesday evening .

The leader after the first stand was Steven Craine with 9 points followed by Dave Corlett, John Moore and junior Michael Cross on 7. John Moore was the new leader after stand two with 17 points with Steven Craine and junior Arran Wade in equal second place on 16. We had another new leader after stand 3 in Dave Corlett on 24 followed by Alan Wade, John Moore and Steven Craine on 22.

Corlett was still in the lead after stand 4 on 33 followed by Alan wade on 31 with John Moore next on 30. After the fifth and last stand we had a tie for first place between Corlett and Wade on 39 points, so a shoot off was required to find a winner. It was shot over a new stand and after the five pairs it was all square on 7 points a piece, so into sudden death we went and Alan Wade came out on top hitting both targets to Corlett’s one.

Results

Class A
  1. D Corlett (39 + 7 + 1)
  2. M Cross (35)
  3. S Cross (33)
Class B
  1. J Moore (36)
  2. A Wade (J) (33)
  3. B Faragher (31)
Class C
  1. D Cowin (30)
  2. S Rand (20)
Unclassified
  1. S Craine (35)
  2. S Skinner (30)
  3. R Kneen (28)
High Gun
  1. A Wade (39 + 7 + 2)
Ballaneven Side-by-Side Winners: Arr Wade (J), S Craine, A Wade, M Cross, J Kneen, S Cross, D Corlett, S Rand, J Moore

Great Turnout for a Sporting Weekend

This year’s lockdown measures had us shooting the first round from each league on a Saturday afternoon in order to make up for lost time, and we’re now almost back on top, having held English Sporting rounds one and two as well as round two of Pro Sporting on the same weekend. Here’s a roundup from our Chairman:

Sporting Summer League – Round One

It was another busy weekend at Meary Veg with the first round of the Suntera Global Sporting League on Saturday afternoon with 21 competitors taking part in near ideal conditions.

Alan Wade and Dave Corlett were the joint leaders after stand 1 on 7 points with Ben Richards, John Moore and junior Arran Wade next on 6. Alan Wade was in the lead on his own after stand 2 with 15 points followed by Ben Richards on 14 with John Moore and Dave Corlett next on 13.

Wade was still in the lead after stand 3 on 18 with Richards next on 17 and Corlett third on 16. We had a new leader after stand 4 in Dave Corlett on 26 with Richards and Wade in equal second place on 25. We had a three way tie after stand 5 with Richards, Corlett and B class shooter George Davies all on 33.

After the sixth and last stand we had a tie for third place in C class with Alan Wright and Nicky Barnett on 17 points, in second place on 19 was Steven Rand with Irene Stockil taking the class on 23. Will Rand was third in B class with 32 points, in second place on 34 was Brian Faragher but taking the top spot with 39 points and equal High Gun on the day was George Davies. Alan Wade was third in A class with 34 points with Dave Corlett taking second place on 36 but winning A class and also equal High Gun on the day was Ben Richards.

Results

Class A

  1. B Richards (39)
  2. D Corlett (36)
  3. A Wade (34)

Class B

  1. G Davies (39)
  2. B Faragher (34)
  3. W Rand (32)

Class C

  1. I Stockil (L) (23)
  2. S Rand (19)
  3. N Barnett (L) (17)
    A Wright (17)
English Sporting (1) Winners: A Wade, D Corlett, B Richards, S Rand, N Barnett (L)

Pro Sporting Summer League – Round Two

On Sunday morning the second round of the Dave & Pam Corlett Pro Sporting League was held again in ideal conditions with 18 competitors.

The leader at the half way stage was Will Rand with 24 points closely followed by junior Michael Cross on 23 with Alan Wade and Dave Clague in equal third place on 22. After the second half Nicky Barnett was the winner of C class with 22 points, we had a three way tie for third place in B class with Brian Faragher, Giulio Fabrizio and Peter Kelly all on 34, in second place in B was Paul Mihailovits on 42 but taking the High Gun prize as well as winning B class was Will Rand on 45 . In A class Juan Cowley was third on 41 but we had a tie for first place between junior Michael Cross and Alan Wade on 42.

Results

Class A

  1. M Cross (J) (42)
  2. A Wade (42)
  3. J Cowley (41)

Class B

  1. W Rand (45)
  2. P Mihailovits (42)
  3. B Faragher (34)
    G Fabrizio (34)
    P Kelly (34)

Class C

  1. N Barnett (L) (22)
Pro Sporting (2) Winners: P Mihailovits, D Corlett, M Cross, A Wade, W Rand, J Cowley, N Barnett (L)

Sporting Summer League – Round Two

The final shoot of the weekend was the second round of the Suntera Global Sporting League with 21 competitors taking part in ideal conditions which also had the added incentive of having the Ted Ghol High Gun Trophy and the Brian Faragher Handicap Cup up for grabs.

Dave Corlett, Ben Richards and Mark Barnett were the front runners cleaning stand 1. Corlett was still in the lead after stand but was joined by Michael Cross on 15 points, Corlett was in the lead on his own after stand 3 with 25 points followed by Richards and Cross on 24 with Juan Cowley, Stan Cross, Mark Barnett Paul Mihailovits and another junior David Cowin next on 23. Corlett was back in the lead on his own after stand 4 with 32 points followed by Michel Cross and Mark Barnett on 30. Corlett maintained station after the fifth stand with a running total of 39 followed by Cowley, Stan Cross, Barnett and two juniors Cross and Cowin on 36.

When all the results were in after the last stand Alan Wright was third in C class with 28 points, in second place on 34 was lady shooter Nicky Barnett but taking the class with a great score of 43 was junior David Cowin. In B class John Moore and junior Arran Wade were equal second on 36 but taking the class by one point was Mark Barnett. We had a three way tie for third place in A class with Stan Cross, Michael Cross and Ben Richards on 43, and in second place on 44 was Juan Cowley with Dave Corlett taking the top spot and winning the Ted Ghol High Gun Trophy with a well shot 47. In the handicap section junior shooter David Cowin was the winner with 70 points.

Results

Class A

  1. D Corlett (47)
  2. J Cowley (44)
  3. S Cross (43)
    M Cross (J) (43)
    B Richards (43)

Class B

  1. M Barnett (37)
  2. Arr Wade (J) (36)
    J Moore (36)

Class C

  1. D Cowin (J) (43)
  2. N Barnett (L) 34)
  3. A Wright (28)
English Sporting (2) Winners: D Corlett, A Wright, A Wade (J), S Cross, M Barnett, N Barnett, M Cross (J), D Cowin (J), B Richards, J Cowley