A Green Light for Summer ’21

And we’re back!

As of tomorrow, Monday 19th April 2021, lockdown restrictions will have been lifted sufficiently to allow us to use the range again. Our fixtures list has therefore been reworked to offer the full complement of rounds for each discipline, we’ve confirmed dates for all MCTSA and charity events, and a handful of hardy souls spent most of this weekend digging holes and planting poles, kicking off a series of planned enhancements this year.

Big shout out to Brian and Will for servicing the traps, Stan for getting the IT up to scratch, Peter and Stevie for conducting the earth movers, Nicky for picking up clays and sprucing up the clubhouse, John as senior banks-man, and yours truly for mostly getting in the way.

And with that … see you on the range!

A Positively Summery end to Winter

Results from the Club All-Rounder

Our annual Winter All Round Championship was held at Meary Veg, Santon and was sponsored by Cu Plas Callow, Utopia Hair Salon and Brian Faragher, with 23 competitors taking part in near perfect conditions.

With DTL and English skeet being held at the same time the leader board at this stage saw Brian Faragher leading with 146 points having hit a perfect straight in English skeet and also a straight in DTL for 71 points. In second place on 141 was Michael Cross (J) who also had a straight in DTL scoring 72 points followed by George Davies on 135 with Paul Mihailovits one back in forth place on 134. In fifth place on 133 was Dave Corlett with Mike Walker making up the top six on 127.

The Pro Sporting was shot in reverse order over 25 targets once all the scores were calibrated. Nicky Barnett was the leading lady on 144, in the junior section David Cowin was forth on 125 with Joe Faragher taking third place on 154. In second place on 161 was Arran Wade but the run away winner on 192 was Michael Cross (J). Mark Riley was eighth overall on 163 with Will Rand taking seventh place on 170, one behind George Davies in sixth place on 171 who was two behind Paul Mihailovits in fifth place on 173. Dave Corlett took fourth place on 175 with Giulio Fabrizio bringing home third on 179 mainly thanks to hitting the best score in the sporting. Brian Faragher finished in second place on 185 but the overall winner on 192 was Michael Cross (J) who also took the junior prize as well as the team prize with Will Rand. Details in full on our results page.

Overall Positions
  1. M Cross (J) (192)
  2. B Faragher (185)
  3. G Fabrizio (179)
  4. D Corlett (175)
  5. P Mihailovits (173)
  6. G Davies (171)
  7. W Rand (170)
  8. M Riley (163)
Juniors
  1. M Cross (J) (192)
  2. A Wade (J) (161)
  3. J Faragher (J) (154)
Ladies
  1. N Barnett (L) (144)
Teams
  1. M Cross (J)
    W Rand (362)
  2. G Davies
    B Faragher (356)

All the prizes were presented after the shoot along with all the winter league prizes which can be picked up at the club house for those not able to make it. Next week is a work party for to get ready for the summer season.

All-Round Winners (left-to-right): Paul Mihailovits, Pietro Fabrizio, Will Rand, Giulio Fabrizio, Arran Wade, Peter Kelly, Micheal Cross, Dave Corlett, Joe Faragher, Nicky Barnett, Stan Cross, Brian Faragher, David Cowin

A Wet & Windy Round of Winter Skeet

English Skeet Winter League – Final Round

Sixteen hardy souls took part in the third and final round of the Utopia Hair Salon Winter series English Skeet League at Meary Veg, Santon, in very wet, cold, and windy conditions.

The leader after the first round was Dave Corlett with 22 points with Paul Mihailovits, Jeff Corkill and newcomer to clay shooting Chris Workman on 21 followed by Mark Barnett and Joe Faragher (J) on 20. With the weather conditions getting even worse for the second round David Cowin (J) hit 21 to finish in third place in C class with 34 points, second place in C class went to Will Rand on 37 with Joe Faragher (J) taking C class with 38 points.

Peter Kelly was third in B class with 32 points with Brian Faragher taking second place on 35 one behind B class winner Mark Barnett on 36. Stan Cross was third in A class on 39 points as was unclassified Chris Workman also on 39, Dave Corlett finished second on 43 but taking the top prize with 44 points and also having the best round of the day a 23 in his second round was Paul Mihailovits.

Results

Class A

  1. P Mihailovits (44)
  2. D Corlett (43)
  3. S Cross (39)

Class B

  1. M Barnett (36)
  2. B Faragher (35)
  3. P Kelly (32)

Class C

  1. J Faragher (J) (38)
  2. W Rand (37)
  3. D Cowin (J) (34)

Unclassified

  1. C Workman (39)
  2. N Freeland (18)
2020/1 English Skeet Winter League final round winners: Will Rand, Dave Corlett, Paul Mihailovits, David Cowin, Joe Faragher, Peter Kelly, Brian Faragher

DTL League finishes in Seasonal Style

DTL Winter League – Final Round

The third and final round of the Cu Plas Callow Winter series DTL league was held at Meary Veg Santon with 21 competitors taking part in extremely cold and windy conditions.

The leader after the first 25 was Summer League winner Mike Walker with 62 points. In equal second place on 61 were Peter Kelly and junior Joe Faragher followed by Stan Cross and Mark Barnett on 58 with Artur Stepka making up the top six on 57.

With the wind getting even stronger for the second round Giulio Fabrizio finished in third place in C class on 96, with Joe Faragher taking second place on 104. First place in C class went to George Davies on 114.

In B class junior Arran Wade was third on 101 but we had a tie for first place between Stan Cross and Artur Stepka on 109. The best round of the day went to Steven Craine who hit 23 targets for 68 points and finished in fourth place in A class. Third place in A class went to Peter Kelly on 114, with John Moore taking second place on 115. Top of the class once again was Mike Walker on 118 – well done Mike!

2020/21 DTL Winter League final round winners: Peter Kelly, Mike Parr, Artur Stepka, Mike Walker, John Moore and Joe Faragher (jnr)

Results

A Class

  1. M Walker (62, 56 = 118)
  2. J Moore (54, 61 = 115)
  3. P Kelly (61, 53 = 114)

B Class

  1. S Cross (58, 51 = 109)
    A Stepka (57, 52 = 109)
  2. A Wade jnr (46, 55 = 101)

C Class

  1. G Davies (49, 65 = 114)
  2. J Faragher jnr (61, 43 = 104)
  3. G Fabrizio (56, 40 = 96)

Next week is the third round of the Utopia Hair salon winter Series English skeet league

2020 Christmas Shoot & Dinner

The IOM Clay Pigeon shooting club held their annual Christmas shoot and kindly sponsored once again by Top Spec Fencing saw a record entry of 61 shooters taking to the stands in cool, windy but dry conditions.

The leader at the half way stage with a perfect 25 straight was B class shooter Rob Corlett with A class Mike Walker in second place on 24 followed by Mark Riley, John Moore and another B class shooter in Peter Lowe all on 22.

In the Phil Yewdall section of the shoot for those people who have never shot before J Salter was the leader here with a well shot 22, in second place on 16 was R Wade with C Kermode third on 15, the leading lady was Julie Faragher on 13. At the end of the second round in the non members section J Lewis was third on 102 points with Rob Watterson in second place on 114 but the winner on 117 was G Lewis.

In the unclassified section Ted Davis was in third place on 108 with Stan Skinner taking second place on 117 with James Bradley in first place on count back also on 117. In the ladies section Allana wade was second on 69 with Nicky Barnett taking first place on 81.

In the novice section for new members Warren Flynn was third on 75 with his dad Steve Flynn in second place on 81 but in first place also on 81 and beating Steve on count back was junior Zac Bellhouse also with 81 points. In the junior section Michael Cross was in third place on 108 with Arran Wade taking second place on 114 but losing out for first place on count back to Joe Faragher  also on 114.

In C class Richie Radcliffe was in sixth place on 72 with Alan Wright taking fifth place on 75, Tom Kelly was forth on 87 with Brian Kelly taking third place on 90, Steve Rand was in second place on 99 but the winner of C class with 114 was Will Rand.

In B class junior Michael Cross was in sixth place on 108 with another junior Joe Faragher in fifth place on 114, Stan Cross was forth on 117 with Mark Barnett taking third place on 120, Peter Lowe was second on 129 with Rob Corlett taking B class with 138.

In A class Alan Wade was sixth on 117 with John Moore fifth on 123 in forth place on 126 was Peter Kelly with Steven Craine last years winner overall in third place also on 126, in second place also on 126 was Neil Parsons with Mark Riley taking A class with 135.

In the Phil Yewdall Memorial non members section R Wade was in third place on 105 with junior C Kermode taking second place on 111 but winning the Phil Yewdall cup and a membership to the club was J Salter.

In the handicap section for the George Costain memorial cup the winner was former sidecar racer Brian Kelly on 174 points. This only left the John Moore high-gun cup to be decided and we had to have a shoot off to decide a winner between A class Mike Walker and B class Rob Corlett who both tied on 138 shot over a full round of 25 targets, it was neck and neck after ten targets with both shooters only dropping one target, it was still neck and neck after twenty targets with both shooters dropping a further target each, they both hit their twenty first targets then Rob missed his next two only for Mike to miss his twenty forth target. Rob hit his last target which meant Mike had to hit his to take the cup which he did scoring 22 to Robs 21 – well done Mike!

The prizes were presented by Emma Parsons of Top Spec Fencing after another excellent meal at the Crosby Hotel.

Results

A Class

  1. M Riley (22, 23 = 45)
  2. N Parsons (20, 22 = 42)
  3. S Craine (21, 21 = 42)
  4. P Kelly (21, 21 = 42)
  5. J Moore (22, 19 = 41)
  6. A Wade (17, 22 = 39)

B Class

  1. R Corlett (25, 21 = 46 + 21)
  2. P Lowe (22, 21 = 43)
  3. M Barnett (20, 20 = 40)
  4. S Cross (19, 20 = 39)
  5. J Faragher (18, 20 = 38)
  6. M Cross (17, 19 = 36)

C Class

  1. W Rand (19, 19 = 39)
  2. S Rand (20, 13 = 33)
  3. B Kelly (15, 15 = 30)
  4. T Kelly (16, 13 = 29)
  5. A Wright (14, 11 = 25)
  6. R Radcliffe (8, 16 = 24)

Ladies

  1. N Barnett (13, 14 = 27)
  2. A Wade (15, 8 = 23)

Juniors

  1. J Faragher (18, 20 = 38)
  2. A Wade (19, 19 = 38)
  3. M Cross (17, 19 = 36)

High Gun

  • M Walker (24, 22 = 46 + 22)

Handicap

  • B Kelly (90 + 84 = 174)

Phil Yewdall

  • J Salter (22, 17 = 39)

Novice

  1. Z Bellhouse (13, 14 = 27)
  2. S Flynn (13, 14 = 27)
  3. W Flynn (9, 16 = 25)            

Non Member

  1. G Lewis (20, 19 = 39)
  2. R Watterson (19, 19 = 36)
  3. J Lewis (15, 19 = 34)             

Unclassified

  1. J Bradley (18, 21 = 39)
  2. S Skinner (19, 20 = 39)
  3. T Davis (19, 17 = 36)

Next week is third round of the winter series Pro Sporting league, entries close at 10:00.